Arduino nedir ? Arduino ile neler yapılabilir ?

Arduino nedir ?
Arduino elektronik projelerinizi gerçekleştirmek için yapılmış açık kaynak kodlu geliştirme platformdur. Arduino ile 2 taraflı geliştirme yapılıyor. Devre üzerinde ve Arduino IDE üzerinden kod yazarak projelerimizi oluşturuyoruz. Gerekli yazılımı yazıp bilgisayardan arduino’ya aktarabiliyoruz.
Arduino elektronik bilgisi çok yeterli olmayan kişilerin elektronik projelerine başlaması için oldukça popüler bir platformdur. İnternet üzerinde pek çok kaynak bulunmaktadır. Arduino IDE üzerinden yazılan programlar C programlama diline çok yakındır.
Piyasada bir çok arduino çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan yazıları Arduino UNO,Leonardo,MEGA,Nano ve Due dir. En yaygın kullanılan arduino çeşidi ise Arduino Uno dur. Dolayısıyla arduino platformuna yeni başlayacak olan kişilere Uno modeli tavsiye edilmektedir. Bir çok kütüphanede Uno modeline uygun olarak tasarlanıyor.
Farklı bir arduino modeli kullansanız dahi IDE tarafında syntax değişmiyor. Genel olarak kullanılan mikroişlemciler 8 bittir. Bildiğim kadarı ile sadece Arduino Due modelinde 32 bitlik Atmel’in SAM3X8E ARM Cortex-M3 işlemcisi bulunmakta ve pin voltaj seviyeleri 3.3 volt’tur. Diğer arduino modellerinde ise pinler 5 volt’tur. Genel olarak piyasadaki sensörler 5v ile tam uyumlu fakat bazı modeller 3.3 V desteklememektedir. Dolayısıyla kullanırken voltaj düşürücü modüller kullanmamız gerekmektedir.

Arduino ile neler yapılabilir ?
Arduino platformu ile yapabilecekleriniz hayal gücünüzle sınırlı diyebiliriz. Fakat bazı alanlarda arduino ile proje yapmak zor oluyor. Örneğin projenizde görüntü işleme var ise arduino bu konuda geri kalıyor. Gerçek zamanlı kamera görüntüsü aktarma, sinyal işleme gibi işleriniz var ise Raspberry pi veya Udoo gibi linux bilgisayarlara bakmanızda fayda var. Arduino ile üzerinde bulunan dijital ve analog giriş çıkışları kullanarak sensörleri yöneterek robotlar ve sistemler tasarlayabilirsiniz. Eğer arduino ile internet bağlantısı yapmak istiyorsanız arduino için tasarlanmış wifi ve ethernet shield’lar bulunmaktadır. Örneğin, hareket algılayıcı bir sensör kullanarak odanızda herhangi bir hareket olduğunda size mail atan bir uygulamayı kolaylıkla yapabilirsiniz.

Arduino ile yapılabilecek bazı proje fikirleri için: http://playground.arduino.cc/Projects/Ideas adresini ziyaret edebilirsiniz.

Arduino modellerine ve özelliklerine göz atmak isterseniz: http://arduino.cc/en/Main/Products

Arduino IDE:

arduino ide

Arduino Uno Modeli:

arduino-uno-r3

Arduino Uno teknik özellikleri:

Mikrodenetleyici ATmega328
Çalışma Gerilimi  5V
Digital I/O Pins 14 (6 Tanesi pwm)
Analog Input Pins 6
DC Current per I/O Pin 40 mA
Flash Memory 32 KB (ATmega328)
SRAM 2 KB (ATmega328)
EEPROM 1 KB (ATmega328)
Saat hızı 16 MHz

Emre Bektaş

Computer Engineer C# / Java Developer

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *